Amerika’da Kolej Ortamı

Sosyal Yaşam

Bir çok A.B.D. koleji öğrencilere akademik programlarının yanı sıra çok çeşitli sosyal, kültürel, ve sportif faaliyetler sunar. Her birinin üzerinde ne denli durulduğu, sizin kampüste bulacağınız sosyal çevreyi belirler. Ayrıca öğrencilerin çoğunluğunun kampüste mı yoksa kampüs dışında mı yaşadığını da göz önünde bulundurmalısınız.“Banliyö okulu (Commuter schools)”  olarak adlandırılan kolejlerde öğrencilerin çoğu kampüs dışında yaşar ve okula ders için gelip giderler. Olası lisans öğrencileri kampüste hafta sonları nasıl bir atmosfer olduğunu bilmek isteyecektir – öğrencilerin çoğu okulda mı kalıyor yoksa her hafta sonu ailelerini ziyaret etmek için seyahate mi çıkıyorlar veya eve mi dönüyorlar? Bütün bu unsurlar kampüsteki sosyal yaşamı etkileyecektir.

Erkek Öğrenci Dernekleri (Fraternities) ve Kız Öğrenci Dernekleri (Sororities)

A.B.D.’de kampüs yaşamının benzersiz bir yönü de öğrencilere bir erkek veya kız öğrenci derneğine katılma seçeneği sunan Yunan sistemidir. (Burada “Yunan” terimini kullanmamızın nedeni bu öğrenci derneklerinin adlarının iki veya üç Yunan harfinden oluşmasıdır.) Bir çok A.B.D. kampüsünde bu dernekler sosyal yaşamın odak noktası olabilirler. Ancak, bu dernekler partiler düzenlemenin yanı sıra sık sık iyiliksever faaliyetlere de destek olurlar. Bu Yunan sistemine taraftar olan veya karşı çıkan öğrenciler bu kız ve erkek öğrenci birliklerinin kampüsteki sosyal yaşamı ne dereceye kadar etkilediğini araştırmalıdır. Eğer bu Yunan yaşantısının bir parçası olmak istemiyorsanız, bu sistemin ön planda olduğu bir üniversiteye devam etmek sizin için sorun olabilir. Onlara katılmanız için size baskı yapılabilir ve bu sistemin dışında kalan sosyal yaşam seçenekleri kısıtlı olabilir.

Uluslararası Öğrenciler

Bir A.B.D. üniversitesindeki uluslararası öğrencilerin sayısı en az 10 ile en çok 3,000 arasında değişir ve kuşkusuz çoğunluk bu sayıların ortasındadır. Kolej rehberleri çoğunlukla her kurumla ilgili diğer verilerin yanında tam olarak kaç uluslararası öğrencinin kayıtlı olduğunu da verirler. A.B.D. eğitim bilgi ve danışmanlık merkezlerinde  genellikle bu çeşit bilgiyi bulabileceğiniz çeşitli başvuru kitapçıkları bulunur.

Bu sayıları incelerken, kendi ihtiyaçlarınızı düşünün. Çok az sayıda uluslararası öğrenci bulunan kampüslerde siz tanışılması gereken çok özel biri olarak algılanabilirsiniz. Çok sayıda uluslararası öğrenci bulunan kampüslerin bünyesinde sizinle deneyimlerini paylaşacak bir destek grubu bulabilirsiniz. Ancak, hem A.B.D. öğrencileri hem de dünyanın diğer yerlerinden gelen öğrencilerle tanışıp bir arada olmak sizin açınızdan fazladan bir çaba gerektirebilir.

Yakın İlişkiler

Bütün A.B.D. kolejleri her ırktan, renkten ve inanıştan öğrencileri kabul eder. Buna karşın bir çok üniversite veya kolej belli bir amaçla, bazen kampüste dini bir atmosfer yaratmak, bazen tek-cinsin yer aldığı bir eğitim sistemi bazen de çoğunluk etnik öğrenci nüfusu için kurulmuştur. Kolejin katalogunda yayımladığı misyonunu dikkatle okuyup inceledikten sonra sizin hedeflerinizle kampüsün hedeflerinin uyup uymadığına karar verin. A.B.D.’deki 3,600 kolej ve üniversiteden 600 ile 700 kadarı belirli bir kiliseye veya dinsel geleneğe bağlıdır. Ayrıca, kendilerini öğrencilerin inanç ve eğitimi birleştirerek inançlarını yaşamın her alanında yaşamalarına yardımcı olmaya adamış aşağı yukarı 70 tane İncil koleji vardır. Son listelere göre, 13 erkek koleji, 65 tane kadar kız koleji vardır. Bir de Afrikalı Amerikalılara veya Latin Amerikalı (İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinden) öğrencilere hizmet veren bazı kolejler vardır.

Ders Programı Dışında Kalan Faaliyetler

A.B.D. üniversiteleri öğrencilerin ders programı dışında spor takımları, akademik kulüpler, üniversite gazetesi, tiyatro, gibi bazı faaliyetlerle becerilerini geliştirmeleri için olanak tanır. Belirli bir ilgi alanınız varsa, ona uygun bir öğrenci kuruluşu olduğundan emin olun. Şunu da unutmayın: eğer yoksa, her zaman siz bir tane kurabilirsiniz. Bir de, çeşitli öğrenci kuruluşlarını incelemek size öğrenci topluluğunun ilgi alanları ve düşünceleri hakkında bir fikir verecek ve çeşitli kolejlerdeki öğrenci yaşamına başka bir bakış açısı daha sağlayacaktır.

Leave a Reply