Amerika’da Üniversitelerin Lisans Dereceleri ve Kredi Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri’deki lisans diploması programlarının en iyi özelliği son derece esnek olmalarıdır. Çoğunlukla  çeşitli dersler arasından seçiminizi yaparak kendi özel eğitim programınızı yaratabilirsiniz. Diplomanızı, dört yıllık tam-zamanlı eğitim sonunda belirlenmiş bir kredi toplamına ulaştığınız zaman alabilirsiniz. Birinci sınıf “freshmen”, ikinci sınıf “sophomore”, üçüncü sınıf “junior”, dördüncü sınıf ise “senior” olarak adlandırılır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrencilerin diplomalarını dört yıldan daha uzun sürede aldıklarını okuyabilirsiniz. Bunun nedeni, ana dallarını değiştirmeleri ve yeni bir ana daldan diploma alabilmek için gerekli krediyi toplamalarıdır. Ya da, akademik, kişisel veya mali nedenlerle her dönemde tam-zamanlı ders yükünden daha az ders almalarıdır. Ancak, uluslararası öğrenciler yarı-zamanlı okuyamazlar ve tam zamanlı statüsünü korumak zorundadırlar. İlk iki yıl alınan dersler alt  bölüm (lower division) dersleri, son iki yıl alınan dersler ise yüksek bölüm (upper division) dersleri olarak bilinir. 

Aşağıda göreceğiniz gibi kolej katalogları çoğunlukla bir derse onun eğitim düzeyini gösteren bir sayı verirler:

100 – 199       Birinci sınıf (Freshman)

200 – 299       İkinci sınıf (Sophomore)

300 – 399       Üçüncü sınıf (Junior)

400 – 499       Dördüncü sınıf (Senior)

Kredi Sistemi

Amerikan üniversitelerindeki öğrenciler belli bir sayıda “kredi” topladıkları zaman diploma programlarını tamamlamış olurlar. Genellikle mezun olabilmeleri için ortalama 130 ile 180 arasında değişen kredi gerekir. Bazen kredi yerine “sömestr/dönem saati” veya “ünite” sözcükleri de kullanılabilir. Her sömestr için alacağınız derslerin her biri belli sayıda (çoğunlukla üç veya dört) kredi/saat/ünite kazandırır. Akademik danışmanınız öğretim yılı için ders programınızı planlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Leave a Reply